Bachelor's+
34.2%
1% higher than US avg
Obesity Rate
17.3%
46% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.9%
93% lower than US avg
People
Population963
Median Age47.3 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$39,277
Unemployment6.4%
Poverty0.9%
Health
Obesity17.3%
UninsuredN/A
Smoking21.8%
Depression7.2%
Climate
Avg Temp60°F (15°C)
AQI16 (Good)
Rain37.6 in/yr
Sunny Days296/yr
Elevation62 ft (19 m)
Education
B+
Bachelor's+34.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband87.0%
| Population | 963 |
| Elevation | 62 ft (19 m) |
| Coordinates | 43.9727°, 12.6755° |
| Timezone | Europe/Rome |
| Country | 🇮🇹 Italy |
| State / Province | Emilia-Romagna |
| Average Temperature | 60°F (15°C) |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 37.6 inches (955 mm) |
| Annual Snowfall | 3.1 inches (8 cm) |
| Median Age | 47.3 years |
Is Villaggio Argentina a Good Place to Live?
Based on current data, Villaggio Argentina receives an overall livability score of 3.7 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Villaggio Argentina offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.9% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 34.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Villaggio Argentina enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 60°F. Winters average 44°F in January while summers reach 77°F in July. With 296 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 37.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 16.
Villaggio Argentina has a population of 963. The median age is 47.3 years, 22% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.1% female and 48.9% male. 26.1% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
47.3yrs
Median Age
22% above US avg
Race & Ethnicity
Villaggio Argentina vs U.S. Average
Social Characteristics
Villaggio Argentina vs U.S. Average
The median household income in Villaggio Argentina is N/A. Per capita income is $39,277. The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.9% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 65.1, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Villaggio Argentina vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.9% |
| 93% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 65.10 (100=avg) |
In Villaggio Argentina, 17.3% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.8% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 21.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 8.3% report binge drinking. 88.6% are physically inactive, above the national average. 7.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Villaggio Argentina vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 17.3% |
| 46% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 21.8% |
| 56% above US avg |
| Binge Drinking | 8.3% |
| Physical Inactivity | 88.6% |
| Depression | 7.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Villaggio Argentina enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 60°F (15°C). Winters average 44°F in January while summers reach 77°F in July. The area gets 296 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 37.6 inches. The area receives 3.1 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 16 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 62 feet.
Temperature
44°F Jan (7°C)
77°F Jul (25°C)
| Annual Average | 59.5°F |
| 10% above US avg |
| January Average | 44°F (7°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 296 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.6 inches |
| 1% below US avg |
| Snowfall | 3.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 16.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.8% |
Geography
| Elevation | 62 ft (19 m) |
| Coordinates | 43.9727°N, 12.6755°W |
| Timezone | Europe/Rome |