Median Income
$23,749
68% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$516
56% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
6.4%
78% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population597
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C+
Median Income$23,749
Per Capita$44,700
Unemployment6.4%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$516
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain31.7 in/yr
Sunny Days244/yr
Elevation325 ft (99 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 597 |
| Elevation | 325 ft (99 m) |
| Coordinates | 47.8665°, 0.4819° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Pays de la Loire |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Annual Precipitation | 31.7 inches (804 mm) |
| Annual Snowfall | 1.3 inches (3 cm) |
| Median Household Income | $23,749 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Villaines-sous-Lucé a Good Place to Live?
Based on current data, Villaines-sous-Lucé receives an overall livability score of 3.5 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Villaines-sous-Lucé offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Villaines-sous-Lucé is $23,749, 68% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 6.4% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $516 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Villaines-sous-Lucé experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 42°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 244 sunny days per year. Annual precipitation totals 31.7 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Villaines-sous-Lucé has a population of 597. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Villaines-sous-Lucé vs U.S. Average
Social Characteristics
Villaines-sous-Lucé vs U.S. Average
The median household income in Villaines-sous-Lucé is $23,749, which is 68% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 6.4% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Villaines-sous-Lucé vs U.S.
Income
| Median HH Income | $23,749 |
| 68% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.4% |
| 78% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $516 (56% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $516 |
| 56% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Villaines-sous-Lucé, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Villaines-sous-Lucé vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Villaines-sous-Lucé experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 42°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 244 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 31.7 inches. The area receives 1.3 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 325 feet.
Temperature
42°F Jan (6°C)
67°F Jul (19°C)
| Annual Average | 55.2°F |
| 2% above US avg |
| January Average | 42°F (6°C) |
| July Average | 67°F (19°C) |
| Sunny Days | 244 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 31.7 inches |
| 17% below US avg |
| Snowfall | 1.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 325 ft (99 m) |
| Coordinates | 47.8665°N, 0.4819°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
42°F (6°C) |
2.6 in |
|
| February |
41°F (5°C) |
2.4 in |
Coldest |
| March |
45°F (7°C) |
2.0 in |
|
| April |
49°F (9°C) |
2.1 in |
|
| May |
56°F (13°C) |
2.4 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
1.9 in |
|
| July |
67°F (19°C) |
1.9 in |
Warmest |
| August |
65°F (18°C) |
1.7 in |
Driest |
| September |
60°F (15°C) |
2.3 in |
|
| October |
53°F (12°C) |
2.4 in |
|
| November |
45°F (7°C) |
2.7 in |
Wettest |
| December |
41°F (5°C) |
2.7 in |
|
Villaines-sous-Lucé has a seasonal temperature swing of 26°F — from 41°F in February to 67°F in July. Total annual precipitation is 27.1 inches, with November being the wettest month (2.7") and August the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About Villaines-sous-Lucé
What is the population of Villaines-sous-Lucé?
Villaines-sous-Lucé has a population of 597 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Villaines-sous-Lucé expensive to live in?
Villaines-sous-Lucé is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $23,749, 68% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $516 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Villaines-sous-Lucé?
Villaines-sous-Lucé has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 42°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 244 sunny days per year. Annual rainfall totals 31.7 inches, with 1.3 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Villaines-sous-Lucé?
The unemployment rate in Villaines-sous-Lucé is 6.4%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How much does housing cost in Villaines-sous-Lucé?
For renters, the median monthly rent is $516.
How are the schools in Villaines-sous-Lucé?
31.7% of adults in Villaines-sous-Lucé hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Villaines-sous-Lucé?
The obesity rate in Villaines-sous-Lucé is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.