Median Income
$33,493
55% lower than US avg
Bachelor's+
42.2%
25% higher than US avg
Median Rent
$650
44% lower than US avg
Obesity Rate
15.7%
51% lower than US avg
Unemployment
10.4%
188% higher than US avg
Poverty Rate
0.8%
94% lower than US avg
People
Population100
Median Age44.9 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C+
Median Income$33,493
Per Capita$33,493
Unemployment10.4%
Poverty0.8%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$650
OwnershipN/A
Health
Obesity15.7%
UninsuredN/A
Smoking26.2%
Depression9.4%
Climate
Avg Temp56°F (13°C)
AQI60 (Moderate)
Rain17.9 in/yr
Sunny Days298/yr
Elevation2,247 ft (685 m)
Education
A
Bachelor's+42.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.5%
| Population | 100 |
| Elevation | 2,247 ft (685 m) |
| Coordinates | 41.8195°, -5.4644° |
| Timezone | Europe/Madrid |
| Country | 🇪🇸 Spain |
| State / Province | Castille and León |
| Average Temperature | 56°F (13°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 74°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 17.9 inches (453 mm) |
| Annual Snowfall | 1.0 inches (3 cm) |
| Median Household Income | $33,493 |
| Median Age | 44.9 years |
Is Villárdiga a Good Place to Live?
Based on current data, Villárdiga receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a highly educated population, abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Villárdiga offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Villárdiga is $33,493, 55% below the national average of $75,149. At 10.4%, unemployment is notably high. Only 0.8% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $650 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
Educational attainment is solid, with 42.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Villárdiga enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 56°F. Winters average 39°F in January while summers reach 74°F in July. With 298 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 17.9 inches. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60.
Villárdiga has a population of 100. The median age is 44.9 years, 15% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.9% female and 49.1% male. 24.4% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
44.9yrs
Median Age
15% above US avg
Race & Ethnicity
Villárdiga vs U.S. Average
Social Characteristics
Villárdiga vs U.S. Average
The median household income in Villárdiga is $33,493, which is 55% below the national average of $75,149. Per capita income is $33,493 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 10.4% (above the 3.6% US average). 0.8% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 60.9, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Villárdiga vs U.S.
Income
| Median HH Income | $33,493 |
| 55% below US avg |
| Per Capita Income | $33,493 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.4% |
| 188% above US avg |
| Poverty Rate | 0.8% |
| 94% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 60.90 (100=avg) |
Monthly rent averages $650 (44% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $650 |
| 44% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Villárdiga, 15.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 7.1% have diabetes (below the 10.5% national rate). 27.2% have high blood pressure. 26.2% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.0% report binge drinking. 76.6% are physically inactive, above the national average. 9.4% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Villárdiga vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.7% |
| 51% below US avg |
| Diabetes | 7.1% |
| High Blood Pressure | 27.2% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 26.2% |
| 87% above US avg |
| Binge Drinking | 11.0% |
| Physical Inactivity | 76.6% |
| Depression | 9.4% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Villárdiga enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winters average 39°F in January while summers reach 74°F in July. The area gets 298 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 17.9 inches (drier than the 38-inch national average). The area receives 1.0 inches of snow annually. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60. 79% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,247 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
74°F Jul (23°C)
| Annual Average | 56.2°F |
| 4% above US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 74°F (23°C) |
| Sunny Days | 298 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 17.9 inches |
| 53% below US avg |
| Snowfall | 1.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 60.0 |
| Rating | Moderate |
| Good Days % | 78.6% |
Geography
| Elevation | 2,247 ft (685 m) |
| Coordinates | 41.8195°N, 5.4644°W |
| Timezone | Europe/Madrid |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
2.3 in |
Coldest |
| February |
43°F (6°C) |
1.9 in |
|
| March |
47°F (8°C) |
1.3 in |
|
| April |
50°F (10°C) |
1.8 in |
|
| May |
56°F (13°C) |
2.1 in |
|
| June |
64°F (18°C) |
1.5 in |
|
| July |
74°F (23°C) |
0.7 in |
Warmest |
| August |
70°F (21°C) |
0.7 in |
Driest |
| September |
65°F (18°C) |
1.3 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
2.2 in |
|
| November |
47°F (8°C) |
2.3 in |
|
| December |
41°F (5°C) |
2.6 in |
Wettest |
Villárdiga has a seasonal temperature swing of 35°F — from 39°F in January to 74°F in July. Total annual precipitation is 20.8 inches, with December being the wettest month (2.6") and August the driest (0.7").
Frequently Asked Questions About Villárdiga
What is the population of Villárdiga?
Villárdiga has a population of 100 residents and is located in Spain.. The median age of residents is 44.9 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.9% female and 49.1% male.
Is Villárdiga expensive to live in?
Villárdiga is more affordable than the national average, with a cost of living index of 60.9 — below the baseline of 100. The median household income is $33,493, 55% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $650 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Villárdiga?
Villárdiga enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 56°F (13°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 74°F in July. The area receives 298 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 17.9 inches, with 1.0 inches of snow. Air quality is rated Moderate with a median Air Quality Index (AQI) of 60.
How is the job market in Villárdiga?
The job market in Villárdiga faces challenges, with unemployment at 10.4% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Villárdiga?
For renters, the median monthly rent is $650.
How are the schools in Villárdiga?
42.2% of adults in Villárdiga hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Villárdiga?
The obesity rate in Villárdiga is 15.7% (below the national rate of 32.1%). 26.2% of adults are smokers. 76.6% are physically inactive. 9.4% of residents report depression.