Median Income
$33,493
55% lower than US avg
Bachelor's+
42.2%
25% higher than US avg
Median Rent
$650
44% lower than US avg
Obesity Rate
15.7%
51% lower than US avg
Unemployment
10.4%
188% higher than US avg
Poverty Rate
0.8%
94% lower than US avg
People
Population51
Median Age44.9 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
C+
Median Income$33,493
Per Capita$33,493
Unemployment10.4%
Poverty0.8%
Housing
A+
Home ValueN/A
Rent$650
OwnershipN/A
Health
Obesity15.7%
UninsuredN/A
Smoking26.2%
Depression9.4%
Climate
Avg Temp57°F (14°C)
AQI60 (Moderate)
Rain25.3 in/yr
Sunny Days308/yr
Elevation2,507 ft (764 m)
Education
A
Bachelor's+42.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.5%
| Population | 51 |
| Elevation | 2,507 ft (764 m) |
| Coordinates | 41.0562°, -6.3629° |
| Timezone | Europe/Madrid |
| Country | 🇪🇸 Spain |
| State / Province | Castille and León |
| Average Temperature | 57°F (14°C) |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Annual Precipitation | 25.3 inches (642 mm) |
| Annual Snowfall | 1.3 inches (3 cm) |
| Median Household Income | $33,493 |
| Median Age | 44.9 years |
Is Villarmuerto a Good Place to Live?
Based on current data, Villarmuerto receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include a highly educated population, abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Villarmuerto offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Villarmuerto is $33,493, 55% below the national average of $75,149. At 10.4%, unemployment is notably high. Only 0.8% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $650 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
Educational attainment is solid, with 42.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Villarmuerto enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 57°F. Winters average 40°F in January while summers reach 73°F in July. With 308 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 25.3 inches. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60.
Villarmuerto has a population of 51. The median age is 44.9 years, 15% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.9% female and 49.1% male. 24.4% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
44.9yrs
Median Age
15% above US avg
Race & Ethnicity
Villarmuerto vs U.S. Average
Social Characteristics
Villarmuerto vs U.S. Average
The median household income in Villarmuerto is $33,493, which is 55% below the national average of $75,149. Per capita income is $33,493 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 10.4% (above the 3.6% US average). 0.8% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 60.9, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Villarmuerto vs U.S.
Income
| Median HH Income | $33,493 |
| 55% below US avg |
| Per Capita Income | $33,493 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.4% |
| 188% above US avg |
| Poverty Rate | 0.8% |
| 94% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 60.90 (100=avg) |
Monthly rent averages $650 (44% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $650 |
| 44% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Villarmuerto, 15.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 7.1% have diabetes (below the 10.5% national rate). 27.2% have high blood pressure. 26.2% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.0% report binge drinking. 76.6% are physically inactive, above the national average. 9.4% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Villarmuerto vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.7% |
| 51% below US avg |
| Diabetes | 7.1% |
| High Blood Pressure | 27.2% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 26.2% |
| 87% above US avg |
| Binge Drinking | 11.0% |
| Physical Inactivity | 76.6% |
| Depression | 9.4% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Villarmuerto enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winters average 40°F in January while summers reach 73°F in July. The area gets 308 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 25.3 inches (drier than the 38-inch national average). The area receives 1.3 inches of snow annually. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 60. 79% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,507 feet.
Temperature
40°F Jan (5°C)
73°F Jul (23°C)
| Annual Average | 56.9°F |
| 5% above US avg |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 73°F (23°C) |
| Sunny Days | 308 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 25.3 inches |
| 34% below US avg |
| Snowfall | 1.3 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 60.0 |
| Rating | Moderate |
| Good Days % | 78.6% |
Geography
| Elevation | 2,507 ft (764 m) |
| Coordinates | 41.0562°N, 6.3629°W |
| Timezone | Europe/Madrid |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
40°F (5°C) |
6.4 in |
Coldest |
| February |
43°F (6°C) |
5.7 in |
|
| March |
47°F (8°C) |
3.1 in |
|
| April |
50°F (10°C) |
3.4 in |
|
| May |
55°F (13°C) |
3.4 in |
|
| June |
64°F (18°C) |
2.1 in |
|
| July |
73°F (23°C) |
0.7 in |
Warmest, Driest |
| August |
70°F (21°C) |
0.7 in |
|
| September |
64°F (18°C) |
2.0 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
4.3 in |
|
| November |
47°F (9°C) |
5.0 in |
|
| December |
43°F (6°C) |
6.5 in |
Wettest |
Villarmuerto has a seasonal temperature swing of 32°F — from 40°F in January to 73°F in July. Total annual precipitation is 43.3 inches, with December being the wettest month (6.5") and July the driest (0.7").
Frequently Asked Questions About Villarmuerto
What is the population of Villarmuerto?
Villarmuerto has a population of 51 residents and is located in Spain.. The median age of residents is 44.9 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.9% female and 49.1% male.
Is Villarmuerto expensive to live in?
Villarmuerto is more affordable than the national average, with a cost of living index of 60.9 — below the baseline of 100. The median household income is $33,493, 55% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $650 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Villarmuerto?
Villarmuerto enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 57°F (14°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 73°F in July. The area receives 308 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 25.3 inches, with 1.3 inches of snow. Air quality is rated Moderate with a median Air Quality Index (AQI) of 60.
How is the job market in Villarmuerto?
The job market in Villarmuerto faces challenges, with unemployment at 10.4% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Villarmuerto?
For renters, the median monthly rent is $650.
How are the schools in Villarmuerto?
42.2% of adults in Villarmuerto hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Villarmuerto?
The obesity rate in Villarmuerto is 15.7% (below the national rate of 32.1%). 26.2% of adults are smokers. 76.6% are physically inactive. 9.4% of residents report depression.