Median Income
$23,015
69% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$560
52% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
13.6%
278% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population558
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
C
Median Income$23,015
Per Capita$44,700
Unemployment13.6%
Poverty0.1%
Housing
B+
Home ValueN/A
Rent$560
OwnershipN/A
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Climate
Avg Temp55°F (13°C)
AQI17 (Good)
Rain59.0 in/yr
Sunny Days238/yr
Elevation486 ft (148 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 558 |
| Elevation | 486 ft (148 m) |
| Coordinates | 45.4202°, 0.7535° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Nouvelle-Aquitaine |
| Average Temperature | 55°F (13°C) |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 67°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 59.0 inches (1,500 mm) |
| Annual Snowfall | 4.7 inches (12 cm) |
| Median Household Income | $23,015 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Villars a Good Place to Live?
Based on current data, Villars receives an overall livability score of 3.2 out of 5.0, earning a grade of B. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Villars offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Villars is $23,015, 69% below the national average of $75,149. At 13.6%, unemployment is notably high. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $560 per month, below the national average — a plus for affordability.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Villars experiences four distinct seasons with an average temperature of 55°F. Winters average 40°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 238 sunny days per year. Annual precipitation totals 59.0 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Villars has a population of 558. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
The median household income in Villars is $23,015, which is 69% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 13.6% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income
| Median HH Income | $23,015 |
| 69% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 13.6% |
| 278% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $560 (52% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $560 |
| 52% below US avg |
Ownership & Property
Property Tax
In Villars, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression.
Health Metrics: Villars vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Villars experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winters average 40°F in January while summers reach 67°F in July. The area gets 238 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 59.0 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 4.7 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 486 feet.
Temperature
40°F Jan (4°C)
67°F Jul (20°C)
| Annual Average | 55.2°F |
| 2% above US avg |
| January Average | 40°F (4°C) |
| July Average | 67°F (20°C) |
| Sunny Days | 238 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 59.0 inches |
| 55% above US avg |
| Snowfall | 4.7 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 486 ft (148 m) |
| Coordinates | 45.4202°N, 0.7535°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
40°F (4°C) |
3.5 in |
Coldest |
| February |
44°F (6°C) |
3.2 in |
|
| March |
47°F (8°C) |
2.6 in |
|
| April |
51°F (11°C) |
3.1 in |
|
| May |
58°F (14°C) |
3.2 in |
|
| June |
63°F (17°C) |
2.5 in |
|
| July |
67°F (20°C) |
2.2 in |
Driest |
| August |
68°F (20°C) |
2.4 in |
Warmest |
| September |
63°F (17°C) |
3.1 in |
|
| October |
55°F (13°C) |
3.5 in |
|
| November |
47°F (8°C) |
3.8 in |
Wettest |
| December |
43°F (6°C) |
3.8 in |
|
Villars has a seasonal temperature swing of 28°F — from 40°F in January to 68°F in August. Total annual precipitation is 36.8 inches, with November being the wettest month (3.8") and July the driest (2.2").
Frequently Asked Questions About Villars
What is the population of Villars?
Villars has a population of 558 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Villars expensive to live in?
Villars is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $23,015, 69% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $560 per month, below the national average of $1,163.
What is the weather like in Villars?
Villars has a four-season climate with an average annual temperature of 55°F (13°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 67°F in July. The area receives 238 sunny days per year. Annual rainfall totals 59.0 inches, with 4.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Villars?
The job market in Villars faces challenges, with unemployment at 13.6% — significantly above the national rate of 3.6%.
How much does housing cost in Villars?
For renters, the median monthly rent is $560.
How are the schools in Villars?
31.7% of adults in Villars hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Villars?
The obesity rate in Villars is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.