Median Income
$31,460
58% lower than US avg
Violent Crime
1/100K
100% lower than US avg
Bachelor's+
31.7%
6% lower than US avg
Median Rent
$623
46% lower than US avg
Obesity Rate
9.7%
70% lower than US avg
Unemployment
4.1%
14% higher than US avg
Poverty Rate
0.1%
99% lower than US avg
People
Population623
Median Age42.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
B
Median Income$31,460
Per Capita$44,700
Unemployment4.1%
Poverty0.1%
Housing
A
Home ValueN/A
Rent$623
OwnershipN/A
Crime
A
Violent1/100K
PropertyN/A
Murder1.3/100K
Health
Obesity9.7%
UninsuredN/A
Smoking33.4%
Depression18.0%
Heart Disease10.2%
Climate
Avg Temp53°F (12°C)
AQI17 (Good)
Rain37.9 in/yr
Sunny Days240/yr
Elevation758 ft (231 m)
Education
B+
Bachelor's+31.7%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband86.8%
| Population | 623 |
| Elevation | 758 ft (231 m) |
| Coordinates | 48.6145°, 6.2540° |
| Timezone | Europe/Paris |
| Country | 🇫🇷 France |
| State / Province | Grand Est |
| Average Temperature | 53°F (12°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 37.9 inches (961 mm) |
| Annual Snowfall | 5.7 inches (14 cm) |
| Median Household Income | $31,460 |
| Median Age | 42.3 years |
Is Ville-en-Vermois a Good Place to Live?
Based on current data, Ville-en-Vermois receives an overall livability score of 3.9 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include low crime rates, abundant sunshine, a low poverty rate. Areas to be aware of include below-average incomes. Ville-en-Vermois offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Ville-en-Vermois is $31,460, 58% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 4.1%, indicating a healthy job market. Only 0.1% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Cost of Living & Housing
Renters pay a median of $623 per month, below the national average — a plus for affordability.
Safety & Crime
Ville-en-Vermois is a very safe community with a violent crime rate of 1 per 100,000 residents — well below the national average of 380.
Education
31.7% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Ville-en-Vermois experiences four distinct seasons with an average temperature of 53°F. Winters average 39°F in January while summers reach 68°F in July. The area gets 240 sunny days per year. Annual precipitation totals 37.9 inches, including 5.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 17.
Ville-en-Vermois has a population of 623. The median age is 42.3 years, 9% older than the national median of 38.9. The gender split is 51.5% female and 48.5% male. 22.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 82.0% have health insurance coverage.
Population
42.3yrs
Median Age
9% above US avg
Race & Ethnicity
Ville-en-Vermois vs U.S. Average
Social Characteristics
Ville-en-Vermois vs U.S. Average
The median household income in Ville-en-Vermois is $31,460, which is 58% below the national average of $75,149. Per capita income is $44,700 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 4.1% (above the 3.6% US average). 0.1% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 73.7, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Ville-en-Vermois vs U.S.
Income
| Median HH Income | $31,460 |
| 58% below US avg |
| Per Capita Income | $44,700 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 4.1% |
| 14% above US avg |
| Poverty Rate | 0.1% |
| 99% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 73.70 (100=avg) |
Monthly rent averages $623 (46% below the national average of $1,163).
Real Estate Market (Redfin)
Rental Costs
| Census Median Rent | $623 |
| 46% below US avg |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 57.5% |
| Renter-Occupied | 42.5% |
Property Tax
In Ville-en-Vermois, 9.7% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). Heart disease affects 10.2% of residents, above the national average. 29.1% have high blood pressure. 33.4% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 87.0% are physically inactive, above the national average. 18.0% report depression. 23.6% experience frequent mental distress.
Health Metrics: Ville-en-Vermois vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 9.7% |
| 70% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| Heart Disease | 10.2% |
| High Blood Pressure | 29.1% |
| COPD | 1.8% |
| Kidney Disease | 2.3% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 33.4% |
| 139% above US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 87.0% |
| Depression | 18.0% |
| Mental Distress | 23.6% |
Healthcare Access
| Insurance Rate | 82.0% |
| |
| Premature Death | 102/100K |
Food & Exercise
Ville-en-Vermois has a violent crime rate of 1 per 100,000 residents, 100% below the national average of 380. The murder rate is 1.3 per 100,000 (below the national rate of 6.3). Overall, Ville-en-Vermois receives a safety grade of A.
Crime Rates: Ville-en-Vermois vs U.S. Average (per 100,000)
Violent Crime
| Total Violent | 1.3/100K |
| 100% below US avg |
| Murder | 1.3/100K |
| 79% below US avg |
Safety Score
| Safety Grade | A |
| Safety Score | 4.2 / 5.0 |
Ville-en-Vermois experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 53°F (12°C). Winters average 39°F in January while summers reach 68°F in July. The area gets 240 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 37.9 inches. The area receives 5.7 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 17 — among the cleanest air in the country. 92% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 758 feet.
Temperature
39°F Jan (4°C)
68°F Jul (20°C)
| Annual Average | 53.3°F |
| 1% below US avg |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 240 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 37.9 inches |
| 0% below US avg |
| Snowfall | 5.7 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 17.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 91.6% |
Geography
| Elevation | 758 ft (231 m) |
| Coordinates | 48.6145°N, 6.2540°W |
| Timezone | Europe/Paris |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
39°F (4°C) |
2.6 in |
|
| February |
36°F (2°C) |
2.5 in |
Coldest |
| March |
42°F (6°C) |
2.3 in |
|
| April |
47°F (9°C) |
2.0 in |
Driest |
| May |
55°F (13°C) |
2.9 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
3.0 in |
|
| July |
68°F (20°C) |
2.6 in |
Warmest |
| August |
65°F (18°C) |
2.4 in |
|
| September |
58°F (15°C) |
2.6 in |
|
| October |
50°F (10°C) |
2.7 in |
|
| November |
41°F (5°C) |
2.8 in |
|
| December |
37°F (3°C) |
3.2 in |
Wettest |
Ville-en-Vermois has a seasonal temperature swing of 32°F — from 36°F in February to 68°F in July. Total annual precipitation is 31.7 inches, with December being the wettest month (3.2") and April the driest (2.0").
Frequently Asked Questions About Ville-en-Vermois
What is the population of Ville-en-Vermois?
Ville-en-Vermois has a population of 623 residents and is located in France.. The median age of residents is 42.3 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 51.5% female and 48.5% male.
Is Ville-en-Vermois expensive to live in?
Ville-en-Vermois is more affordable than the national average, with a cost of living index of 73.7 — below the baseline of 100. The median household income is $31,460, 58% below the national average of $75,149. Renters pay a median of $623 per month, below the national average of $1,163.
Is Ville-en-Vermois safe?
Ville-en-Vermois is considered a very safe city with a violent crime rate of 1 per 100,000 residents, well below the national average of 380. Overall, Ville-en-Vermois receives a safety grade of A based on combined crime data.
What is the weather like in Ville-en-Vermois?
Ville-en-Vermois has a four-season climate with an average annual temperature of 53°F (12°C). Winter temperatures average 39°F in January, while summers reach an average of 68°F in July. The area receives 240 sunny days per year. Annual rainfall totals 37.9 inches, with 5.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 17.
How is the job market in Ville-en-Vermois?
Ville-en-Vermois has a healthy job market with an unemployment rate of 4.1%, near the national average of 3.6%.
How much does housing cost in Ville-en-Vermois?
For renters, the median monthly rent is $623.
How are the schools in Ville-en-Vermois?
31.7% of adults in Ville-en-Vermois hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Ville-en-Vermois?
The obesity rate in Ville-en-Vermois is 9.7% (below the national rate of 32.1%). 33.4% of adults are smokers. 87.0% are physically inactive. 18.0% of residents report depression.