Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population565
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp39°F (4°C)
AQI23 (Good)
Rain52.4 in/yr
Sunny Days241/yr
Elevation2,766 ft (843 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 565 |
| Elevation | 2,766 ft (843 m) |
| Coordinates | 47.4494°, 14.6757° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Styria |
| Average Temperature | 39°F (4°C) |
| January Average | 24°F (-5°C) |
| July Average | 55°F (13°C) |
| Annual Precipitation | 52.4 inches (1,330 mm) |
| Annual Snowfall | 16.4 inches (42 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Wald am Schoberpaß a Good Place to Live?
Based on current data, Wald am Schoberpaß receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Wald am Schoberpaß offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Wald am Schoberpaß has a cool climate with an average annual temperature of 39°F. Winters average 24°F in January while summers reach 55°F in July. The area gets 241 sunny days per year. Annual precipitation totals 52.4 inches, including 16.4 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Wald am Schoberpaß has a population of 565. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Wald am Schoberpaß vs U.S. Average
Social Characteristics
Wald am Schoberpaß vs U.S. Average
The median household income in Wald am Schoberpaß is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Wald am Schoberpaß vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Wald am Schoberpaß, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Wald am Schoberpaß vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Wald am Schoberpaß has a cool climate with an average annual temperature of 39°F (4°C). Winters average 24°F in January while summers reach 55°F in July. The area gets 241 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 52.4 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 16.4 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,766 feet.
Temperature
24°F Jan (-5°C)
55°F Jul (13°C)
| Annual Average | 38.9°F |
| 28% below US avg |
| January Average | 24°F (-5°C) |
| July Average | 55°F (13°C) |
| Sunny Days | 241 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 52.4 inches |
| 38% above US avg |
| Snowfall | 16.4 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 2,766 ft (843 m) |
| Coordinates | 47.4494°N, 14.6757°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
24°F (-5°C) |
2.7 in |
Coldest |
| February |
25°F (-4°C) |
2.6 in |
Driest |
| March |
30°F (-1°C) |
3.8 in |
|
| April |
36°F (2°C) |
4.0 in |
|
| May |
46°F (8°C) |
4.7 in |
|
| June |
51°F (11°C) |
6.2 in |
|
| July |
55°F (13°C) |
6.8 in |
Warmest, Wettest |
| August |
55°F (13°C) |
5.7 in |
|
| September |
49°F (9°C) |
4.8 in |
|
| October |
41°F (5°C) |
3.8 in |
|
| November |
31°F (-0°C) |
3.8 in |
|
| December |
25°F (-4°C) |
3.5 in |
|
Wald am Schoberpaß has a seasonal temperature swing of 31°F — from 24°F in January to 55°F in July. Total annual precipitation is 52.4 inches, with July being the wettest month (6.8") and February the driest (2.6").
Frequently Asked Questions About Wald am Schoberpaß
What is the population of Wald am Schoberpaß?
Wald am Schoberpaß has a population of 565 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Wald am Schoberpaß expensive to live in?
Wald am Schoberpaß is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Wald am Schoberpaß?
Wald am Schoberpaß has a cool climate with an average annual temperature of 39°F (4°C). Winter temperatures average 24°F in January, while summers reach an average of 55°F in July. The area receives 241 sunny days per year. Annual rainfall totals 52.4 inches, with 16.4 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Wald am Schoberpaß?
The unemployment rate in Wald am Schoberpaß is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Wald am Schoberpaß?
35.0% of adults in Wald am Schoberpaß hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Wald am Schoberpaß?
The obesity rate in Wald am Schoberpaß is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.