Bachelor's+
21.3%
37% lower than US avg
Obesity Rate
7.0%
78% lower than US avg
Unemployment
10.5%
191% higher than US avg
Poverty Rate
2.4%
81% lower than US avg
People
Population21,867
Median Age25.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$1,382
Unemployment10.5%
Poverty2.4%
Health
Obesity7.0%
UninsuredN/A
Smoking13.7%
Depression15.8%
Climate
Avg Temp69°F (21°C)
AQI52 (Moderate)
Rain78.3 in/yr
Sunny Days220/yr
Elevation2,369 ft (722 m)
Education
C+
Bachelor's+21.3%
High School+80.0%
Community
CommuteN/A
Broadband55.8%
| Population | 21,867 |
| Elevation | 2,369 ft (722 m) |
| Coordinates | 27.9837°, 83.7593° |
| Timezone | Asia/Kathmandu |
| Country | 🇳🇵 Nepal |
| State / Province | Gandaki Pradesh |
| Average Temperature | 69°F (21°C) |
| January Average | 54°F (12°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Annual Precipitation | 78.3 inches (1,989 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 25.3 years |
Is Wāliṅ a Good Place to Live?
Based on current data, Wāliṅ receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include a low poverty rate. Areas to be aware of include above-average unemployment. Wāliṅ has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
At 10.5%, unemployment is notably high. Only 2.4% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.3% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 80.0% have completed high school.
Climate & Weather
Wāliṅ enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 69°F. Winters average 54°F in January while summers reach 77°F in July. The area gets 220 sunny days per year. Annual precipitation totals 78.3 inches. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 52.
Wāliṅ has a population of 21,867. The median age is 25.3 years, 35% younger than the national median of 38.9.
Population
25.3yrs
Median Age
35% below US avg
The median household income in Wāliṅ is N/A. The unemployment rate is 10.5% (above the 3.6% US average). 2.4% of residents live below the poverty line.
Employment & Poverty
| Unemployment | 10.5% |
| 191% above US avg |
| Poverty Rate | 2.4% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 25.20 (100=avg) |
In Wāliṅ, 7.0% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 13.7% are current smokers. 15.8% report depression. 83.5% are physically inactive.
Health Metrics: Wāliṅ vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 7.0% |
| 78% below US avg |
| Diabetes | 10.6% |
| High Blood Pressure | 36.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 13.7% |
| 2% below US avg |
| Binge Drinking | 3.7% |
| Physical Inactivity | 83.5% |
| Depression | 15.8% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Wāliṅ has an average annual temperature of 69°F (21°C). Winters average 54°F in January while summers reach 77°F in July. Annual precipitation is 78.3 inches. The area enjoys 220 sunny days per year. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 52.
Temperature
54°F Jan (12°C)
77°F Jul (25°C)
| Annual Average | 68.9°F |
| 28% above US avg |
| January Average | 54°F (12°C) |
| July Average | 77°F (25°C) |
| Sunny Days | 220 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 78.3 inches |
| 106% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 52.0 |
| Rating | Moderate |
| Good Days % | 84.0% |
Geography
| Elevation | 2,369 ft (722 m) |
| Coordinates | 27.9837°N, 83.7593°W |
| Timezone | Asia/Kathmandu |