Median Income
$42,672
43% lower than US avg
Bachelor's+
36.2%
7% higher than US avg
Obesity Rate
26.8%
16% lower than US avg
Unemployment
4.8%
32% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population1,530
Median Age40.6 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
B
Median Income$42,672
Per Capita$49,944
Unemployment4.8%
Poverty0.5%
Health
Obesity26.8%
UninsuredN/A
Smoking9.8%
Depression13.5%
Climate
Avg Temp45°F (7°C)
AQI9 (Good)
Rain43.3 in/yr
Sunny Days257/yr
Elevation771 ft (235 m)
Education
B+
Bachelor's+36.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband96.3%
| Population | 1,530 |
| Elevation | 771 ft (235 m) |
| Coordinates | 55.7497°, -3.3561° |
| Timezone | Europe/London |
| Country | 🇬🇧 United Kingdom |
| State / Province | Scotland |
| Average Temperature | 45°F (7°C) |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 56°F (13°C) |
| Annual Precipitation | 43.3 inches (1,100 mm) |
| Annual Snowfall | 7.9 inches (20 cm) |
| Median Household Income | $42,672 |
| Median Age | 40.6 years |
Is West Linton a Good Place to Live?
Based on current data, West Linton receives an overall livability score of 3.6 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include below-average incomes. West Linton offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in West Linton is $42,672, 43% below the national average of $75,149. Unemployment stands at 4.8%, indicating a healthy job market. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 36.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
West Linton has a cool climate with an average annual temperature of 45°F. Winters average 36°F in January while summers reach 56°F in July. With 257 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 43.3 inches, including 7.9 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 9.
West Linton has a population of 1,530. The median age is 40.6 years, 4% older than the national median of 38.9.
Population
40.6yrs
Median Age
4% above US avg
Race & Ethnicity
West Linton vs U.S. Average
Social Characteristics
West Linton vs U.S. Average
The median household income in West Linton is $42,672, which is 43% below the national average of $75,149. The unemployment rate is 4.8% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line.
Income: West Linton vs U.S.
Income
| Median HH Income | $42,672 |
| 43% below US avg |
| Per Capita Income | $49,944 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 4.8% |
| 32% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 85.90 (100=avg) |
In West Linton, 26.8% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 9.8% are current smokers. 13.5% report depression. 79.9% are physically inactive.
Health Metrics: West Linton vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 26.8% |
| 16% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 26.4% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 9.8% |
| 30% below US avg |
| Binge Drinking | 10.9% |
| Physical Inactivity | 79.9% |
| Depression | 13.5% |
Healthcare Access
Food & Exercise
West Linton has an average annual temperature of 45°F (7°C). Winters average 36°F in January while summers reach 56°F in July. Annual precipitation is 43.3 inches. The area enjoys 257 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 9.
Temperature
36°F Jan (2°C)
56°F Jul (13°C)
| Annual Average | 44.6°F |
| 17% below US avg |
| January Average | 36°F (2°C) |
| July Average | 56°F (13°C) |
| Sunny Days | 257 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 43.3 inches |
| 14% above US avg |
| Snowfall | 7.9 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 9.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 93.2% |
Geography
| Elevation | 771 ft (235 m) |
| Coordinates | 55.7497°N, 3.3561°W |
| Timezone | Europe/London |