Median Income
$45,434
40% lower than US avg
Bachelor's+
36.2%
7% higher than US avg
Obesity Rate
26.8%
16% lower than US avg
Unemployment
6.5%
81% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population6,594
Median Age40.6 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Largest GroupWhite 2%
Veterans5.0%
Economy
B
Median Income$45,434
Per Capita$49,944
Unemployment6.5%
Poverty0.5%
Health
Obesity26.8%
UninsuredN/A
Smoking9.8%
Depression13.5%
Climate
Avg Temp51°F (10°C)
AQI9 (Good)
Rain21.4 in/yr
Sunny Days297/yr
Elevation59 ft (18 m)
Education
B+
Bachelor's+36.2%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband96.3%
| Population | 6,594 |
| Elevation | 59 ft (18 m) |
| Coordinates | 51.3824°, 1.3367° |
| Timezone | Europe/London |
| Country | 🇬🇧 United Kingdom |
| State / Province | England |
| Average Temperature | 51°F (10°C) |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Annual Precipitation | 21.4 inches (544 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Household Income | $45,434 |
| Median Age | 40.6 years |
Is Westgate on Sea a Good Place to Live?
Based on current data, Westgate on Sea receives an overall livability score of 3.5 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment, below-average incomes. Westgate on Sea offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The median household income in Westgate on Sea is $45,434, 40% below the national average of $75,149. The unemployment rate of 6.5% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 36.2% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Westgate on Sea experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 40°F in January while summers reach 63°F in July. With 297 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 21.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 9.
Westgate on Sea has a population of 6,594. The median age is 40.6 years, 4% older than the national median of 38.9. The city is predominantly White (2.3%), with 1.8% Black, 93% Asian.
Population
40.6yrs
Median Age
4% above US avg
Race & Ethnicity
Westgate on Sea vs U.S. Average
Language Spoken at Home
| English Only | 94.6% |
| 21% above US avg |
| Other Languages | 5.4% |
Social Characteristics
Westgate on Sea vs U.S. Average
The median household income in Westgate on Sea is $45,434, which is 40% below the national average of $75,149. The unemployment rate is 6.5% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line.
Income: Westgate on Sea vs U.S.
Income
| Median HH Income | $45,434 |
| 40% below US avg |
| Per Capita Income | $49,944 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 6.5% |
| 81% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 85.90 (100=avg) |
Commute & Transportation
| Drive Alone | 49.8% |
| Public Transit | 6.1% |
| Work from Home | 24.3% |
In Westgate on Sea, 26.8% of adults are obese (below the 32.1% national rate). 9.8% are current smokers. 13.5% report depression. 79.9% are physically inactive.
Health Metrics: Westgate on Sea vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 26.8% |
| 16% below US avg |
| Diabetes | 5.8% |
| High Blood Pressure | 26.4% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 9.8% |
| 30% below US avg |
| Binge Drinking | 10.9% |
| Physical Inactivity | 79.9% |
| Depression | 13.5% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Westgate on Sea has an average annual temperature of 51°F (10°C). Winters average 40°F in January while summers reach 63°F in July. Annual precipitation is 21.4 inches. The area enjoys 297 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 9.
Temperature
40°F Jan (5°C)
63°F Jul (17°C)
| Annual Average | 50.6°F |
| 6% below US avg |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 63°F (17°C) |
| Sunny Days | 297 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 21.4 inches |
| 44% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 9.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 93.2% |
Geography
| Elevation | 59 ft (18 m) |
| Coordinates | 51.3824°N, 1.3367°W |
| Timezone | Europe/London |