England · United Kingdom
Weston Underwood is a small town in England, United Kingdom with a population of 239. Elevation: 249 ft (76 m). Average temperature: 52°F (11°C).
| Population | 239 |
| Elevation | 249 ft (76 m) |
| Coordinates | 52.1457°, -0.7386° |
| Timezone | Europe/London |
| Country | 🇬🇧 United Kingdom |
| State / Province | England |
| Average Temperature | 52°F (11°C) |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 32.0 inches (813 mm) |
| Annual Snowfall | 4.6 inches (12 cm) |
Weston Underwood is a small town in United Kingdom (England) with a population of 239. The city sits at an elevation of 249 feet (76 meters) above sea level. The average annual temperature is 52°F (11°C). Temperatures range from 40°F in January to 62°F in July. Annual precipitation averages 32.0 inches. The timezone is Europe/London.
| Annual Average | 51.7°F |
| 4% below US avg | |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 62°F (16°C) |
| Sunny Days | 223 days/yr |
| Annual Rainfall | 32.0 inches |
| 16% below US avg | |
| Snowfall | 4.6 inches/yr |
| Elevation | 249 ft (76 m) |
| Coordinates | 52.1457°N, 0.7386°W |
| Timezone | Europe/London |
| Month | Avg Temperature | Precipitation | Summary |
|---|---|---|---|
| January | 40°F (5°C) | 2.2 in | Wettest |
| February | 39°F (4°C) | 1.5 in | Coldest, Driest |
| March | 43°F (6°C) | 1.9 in | |
| April | 46°F (8°C) | 1.8 in | |
| May | 53°F (11°C) | 1.9 in | |
| June | 58°F (14°C) | 2.2 in | |
| July | 62°F (16°C) | 1.9 in | |
| August | 62°F (17°C) | 2.1 in | Warmest |
| September | 57°F (14°C) | 2.2 in | |
| October | 51°F (10°C) | 2.2 in | |
| November | 44°F (7°C) | 2.2 in | |
| December | 41°F (5°C) | 2.2 in |
Weston Underwood has a seasonal temperature swing of 23°F / from 39°F in February to 62°F in August. Total annual precipitation is 24.3 inches, with January being the wettest month (2.2") and February the driest (1.5").
Weston Underwood has a population of 239 residents and is located in United Kingdom..
Weston Underwood has a four-season climate with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 62°F in July. The area receives 223 sunny days per year. Annual rainfall totals 32.0 inches, with 4.6 inches of snow.