Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
30.2%
6% lower than US avg
Unemployment
4.1%
14% higher than US avg
Poverty Rate
1.0%
92% lower than US avg
People
Population2,910
Median Age37.5 yrs
DensityN/A
Male / FemaleN/A
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$65,058
Unemployment4.1%
Poverty1.0%
Health
Obesity30.2%
UninsuredN/A
Smoking9.6%
Depression11.7%
Climate
Avg Temp59°F (15°C)
AQI10 (Good)
Rain36.3 in/yr
Sunny Days271/yr
Elevation522 ft (159 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband97.1%
| Population | 2,910 |
| Elevation | 522 ft (159 m) |
| Coordinates | -37.7806°, 145.5382° |
| Timezone | Australia/Melbourne |
| Country | 🇦🇺 Australia |
| State / Province | Victoria |
| Average Temperature | 59°F (15°C) |
| January Average | 69°F (20°C) |
| July Average | 51°F (11°C) |
| Annual Precipitation | 36.3 inches (921 mm) |
| Annual Snowfall | 0.1 inches (0 cm) |
| Median Age | 37.5 years |
Is Woori Yallock a Good Place to Live?
Based on current data, Woori Yallock receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Woori Yallock offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
Unemployment stands at 4.1%, indicating a healthy job market. Only 1.0% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Woori Yallock enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 59°F. Winters average 69°F in January while summers reach 51°F in July. With 271 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 36.3 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 10.
Woori Yallock has a population of 2,910. The median age is 37.5 years, 4% younger than the national median of 38.9. 17.7% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 89.0% have health insurance coverage.
Population
37.5yrs
Median Age
4% below US avg
Race & Ethnicity
Woori Yallock vs U.S. Average
Social Characteristics
Woori Yallock vs U.S. Average
The median household income in Woori Yallock is N/A. Per capita income is $65,058 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 4.1% (above the 3.6% US average). 1.0% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 89.6, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Woori Yallock vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 4.1% |
| 14% above US avg |
| Poverty Rate | 1.0% |
| 92% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 89.60 (100=avg) |
In Woori Yallock, 30.2% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.3% have high blood pressure. 9.6% are current smokers (below the 14.0% national rate). 11.2% report binge drinking. 89.0% are physically inactive, above the national average. 11.7% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Woori Yallock vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 30.2% |
| 6% below US avg |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 29.3% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 9.6% |
| 31% below US avg |
| Binge Drinking | 11.2% |
| Physical Inactivity | 89.0% |
| Depression | 11.7% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Woori Yallock enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winters average 69°F in January while summers reach 51°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 271 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 36.3 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 10 — among the cleanest air in the country. 93% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 522 feet.
Temperature
69°F Jan (20°C)
51°F Jul (11°C)
| Annual Average | 58.5°F |
| 8% above US avg |
| January Average | 69°F (20°C) |
| July Average | 51°F (11°C) |
| Sunny Days | 271 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 36.3 inches |
| 5% below US avg |
| Snowfall | 0.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 10.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 92.9% |
Geography
| Elevation | 522 ft (159 m) |
| Coordinates | -37.7806°N, 145.5382°W |
| Timezone | Australia/Melbourne |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
69°F (20°C) |
3.0 in |
Warmest |
| February |
66°F (19°C) |
2.4 in |
Driest |
| March |
63°F (17°C) |
3.0 in |
|
| April |
57°F (14°C) |
3.8 in |
|
| May |
52°F (11°C) |
4.4 in |
|
| June |
47°F (9°C) |
4.5 in |
|
| July |
51°F (11°C) |
4.3 in |
|
| August |
47°F (8°C) |
5.2 in |
Coldest, Wettest |
| September |
50°F (10°C) |
5.0 in |
|
| October |
54°F (12°C) |
4.9 in |
|
| November |
57°F (14°C) |
4.3 in |
|
| December |
61°F (16°C) |
3.9 in |
|
Woori Yallock has a seasonal temperature swing of 22°F — from 47°F in August to 69°F in January. Total annual precipitation is 48.7 inches, with August being the wettest month (5.2") and February the driest (2.4").
Frequently Asked Questions About Woori Yallock
What is the population of Woori Yallock?
Woori Yallock has a population of 2,910 residents and is located in Australia.. The median age of residents is 37.5 years.
Is Woori Yallock expensive to live in?
Woori Yallock is more affordable than the national average, with a cost of living index of 89.6 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Woori Yallock?
Woori Yallock enjoys a temperate climate with an average annual temperature of 59°F (15°C). Winter temperatures average 69°F in January, while summers reach an average of 51°F in July. The area receives 271 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 36.3 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 10.
How is the job market in Woori Yallock?
Woori Yallock has a healthy job market with an unemployment rate of 4.1%, near the national average of 3.6%.
How are the schools in Woori Yallock?
35.0% of adults in Woori Yallock hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Woori Yallock?
The obesity rate in Woori Yallock is 30.2% (below the national rate of 32.1%). 9.6% of adults are smokers. 89.0% are physically inactive. 11.7% of residents report depression.