England · 🇬🇧 United Kingdom
Wortley is a small town in England, United Kingdom with a population of 687. Elevation: 722 ft (220 m). Average temperature: 50°F (10°C).
| Population | 687 |
| Elevation | 722 ft (220 m) |
| Coordinates | 53.4833°, -1.5333° |
| Timezone | Europe/London |
| Country | 🇬🇧 United Kingdom |
| State / Province | England |
| Average Temperature | 50°F (10°C) |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 59°F (15°C) |
| Annual Precipitation | 45.8 inches (1,163 mm) |
| Annual Snowfall | 14.1 inches (36 cm) |
Wortley is a small town in United Kingdom (England) with a population of 687. The city sits at an elevation of 722 feet (220 meters) above sea level. The average annual temperature is 50°F (10°C). Temperatures range from 40°F in January to 59°F in July. Annual precipitation averages 45.8 inches. The timezone is Europe/London.
| Annual Average | 50.1°F |
| 7% below US avg | |
| January Average | 40°F (5°C) |
| July Average | 59°F (15°C) |
| Sunny Days | 207 days/yr |
| Annual Rainfall | 45.8 inches |
| 21% above US avg | |
| Snowfall | 14.1 inches/yr |
| Elevation | 722 ft (220 m) |
| Coordinates | 53.4833°N, 1.5333°W |
| Timezone | Europe/London |
Wortley has a population of 687 residents and is located in United Kingdom..
Wortley has a four-season climate with an average annual temperature of 50°F (10°C). Winter temperatures average 40°F in January, while summers reach an average of 59°F in July. The area receives 207 sunny days per year. Annual rainfall totals 45.8 inches, with 14.1 inches of snow.