Cuzco Department · 🇵🇪 Peru
Accha is a small town in Cuzco Department, Peru with a population of 0. Elevation: 11,962 ft (3,646 m). Average temperature: 38°F (3°C).
| Elevation | 11,962 ft (3,646 m) |
| Coordinates | -13.9713°, -71.8316° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Cuzco Department |
| Average Temperature | 38°F (3°C) |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 39°F (4°C) |
| Annual Precipitation | 58.0 inches (1,473 mm) |
| Annual Snowfall | 19.5 inches (49 cm) |
Accha is a small town in Peru (Cuzco Department) with a population of 0. The city sits at an elevation of 11,962 feet (3,646 meters) above sea level. The average annual temperature is 38°F (3°C). Temperatures range from 37°F in January to 39°F in July. Annual precipitation averages 58.0 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 38.0°F |
| 30% below US avg | |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 39°F (4°C) |
| Sunny Days | 357 days/yr |
| Annual Rainfall | 58.0 inches |
| 53% above US avg | |
| Snowfall | 19.5 inches/yr |
| Elevation | 11,962 ft (3,646 m) |
| Coordinates | -13.9713°N, 71.8316°W |
| Timezone | America/Lima |