Cuzco Department · 🇵🇪 Peru
Acomayo is a small town in Cuzco Department, Peru with a population of 0. Elevation: 10,794 ft (3,290 m). Average temperature: 39°F (4°C).
| Elevation | 10,794 ft (3,290 m) |
| Coordinates | -13.9167°, -71.6811° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Cuzco Department |
| Average Temperature | 39°F (4°C) |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 39°F (4°C) |
| Annual Precipitation | 52.7 inches (1,338 mm) |
| Annual Snowfall | 45.0 inches (114 cm) |
Acomayo is a small town in Peru (Cuzco Department) with a population of 0. The city sits at an elevation of 10,794 feet (3,290 meters) above sea level. The average annual temperature is 39°F (4°C). Temperatures range from 39°F in January to 39°F in July. Annual precipitation averages 52.7 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 38.8°F |
| 28% below US avg | |
| January Average | 39°F (4°C) |
| July Average | 39°F (4°C) |
| Sunny Days | 354 days/yr |
| Annual Rainfall | 52.7 inches |
| 39% above US avg | |
| Snowfall | 45.0 inches/yr |
| Elevation | 10,794 ft (3,290 m) |
| Coordinates | -13.9167°N, 71.6811°W |
| Timezone | America/Lima |