Central Kalimantan · 🇮🇩 Indonesia
Kotawaringin is a small town in Central Kalimantan, Indonesia with a population of 0. Elevation: 69 ft (21 m). Average temperature: 79°F (26°C).
| Elevation | 69 ft (21 m) |
| Coordinates | -2.4729°, 111.4731° |
| Timezone | Asia/Pontianak |
| Country | 🇮🇩 Indonesia |
| State / Province | Central Kalimantan |
| Average Temperature | 79°F (26°C) |
| January Average | 78°F (26°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Annual Precipitation | 115.9 inches (2,943 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Kotawaringin is a small town in Indonesia (Central Kalimantan) with a population of 0. The city sits at an elevation of 69 feet (21 meters) above sea level. The average annual temperature is 79°F (26°C). Temperatures range from 78°F in January to 78°F in July. Annual precipitation averages 115.9 inches. The timezone is Asia/Pontianak.
| Annual Average | 79.4°F |
| 47% above US avg | |
| January Average | 78°F (26°C) |
| July Average | 78°F (26°C) |
| Sunny Days | 320 days/yr |
| Annual Rainfall | 115.9 inches |
| 205% above US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 69 ft (21 m) |
| Coordinates | -2.4729°N, 111.4731°W |
| Timezone | Asia/Pontianak |