England · 🇬🇧 United Kingdom
Pott Shrigley is a small town in England, United Kingdom with a population of 269. Elevation: 650 ft (198 m). Average temperature: 47°F (8°C).
| Population | 269 |
| Elevation | 650 ft (198 m) |
| Coordinates | 53.3096°, -2.0841° |
| Timezone | Europe/London |
| Country | 🇬🇧 United Kingdom |
| State / Province | England |
| Average Temperature | 47°F (8°C) |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 56°F (13°C) |
| Annual Precipitation | 58.5 inches (1,485 mm) |
| Annual Snowfall | 19.3 inches (49 cm) |
Pott Shrigley is a small town in United Kingdom (England) with a population of 269. The city sits at an elevation of 650 feet (198 meters) above sea level. The average annual temperature is 47°F (8°C). Temperatures range from 37°F in January to 56°F in July. Annual precipitation averages 58.5 inches. The timezone is Europe/London.
| Annual Average | 47.2°F |
| 13% below US avg | |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 56°F (13°C) |
| Sunny Days | 210 days/yr |
| Annual Rainfall | 58.5 inches |
| 54% above US avg | |
| Snowfall | 19.3 inches/yr |
| Elevation | 650 ft (198 m) |
| Coordinates | 53.3096°N, 2.0841°W |
| Timezone | Europe/London |
Pott Shrigley has a population of 269 residents and is located in United Kingdom..
Pott Shrigley has a four-season climate with an average annual temperature of 47°F (8°C). Winter temperatures average 37°F in January, while summers reach an average of 56°F in July. The area receives 210 sunny days per year. Annual rainfall totals 58.5 inches, with 19.3 inches of snow.