North Hamgyong · 🇰🇵 North Korea
Ranam is a mid-size city in North Hamgyong, North Korea with a population of 34,055. Elevation: 79 ft (24 m). Average temperature: 46°F (8°C).
| Population | 34,055 |
| Elevation | 79 ft (24 m) |
| Coordinates | 41.7136°, 129.6844° |
| Timezone | Asia/Pyongyang |
| Country | 🇰🇵 North Korea |
| State / Province | North Hamgyong |
| Average Temperature | 46°F (8°C) |
| January Average | 21°F (-6°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Annual Precipitation | 27.1 inches (687 mm) |
| Annual Snowfall | 2.2 inches (6 cm) |
| Median Age | 35.9 years |
Based on current data, Ranam receives an overall livability score of 1.5 out of 5.0, earning a grade of D. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine. Ranam faces significant challenges across several quality-of-life categories.
Unemployment stands at 3.6%, indicating a healthy job market.
6.0% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 100.0% have completed high school.
Ranam experiences four distinct seasons with an average temperature of 46°F. Winters average 21°F in January while summers reach 68°F in July. With 287 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 27.1 inches. Air quality is rated Unhealthy with a median AQI of 151.
| Other Languages | 100% |
| Unemployment | 3.6% |
| 1% below US avg | |
| Cost of Living | 25.00 (100=avg) |
| Obesity | 10.8% |
| 66% below US avg | |
| Diabetes | 5.9% |
| High Blood Pressure | 26.5% |
| Smoking | 13.3% |
| 5% below US avg | |
| Binge Drinking | 4.8% |
| Depression | 9.1% |
| Insurance Rate | 77.0% |
| Annual Average | 46.1°F |
| 15% below US avg | |
| January Average | 21°F (-6°C) |
| July Average | 68°F (20°C) |
| Sunny Days | 287 days/yr |
| Annual Rainfall | 27.1 inches |
| 29% below US avg | |
| Snowfall | 2.2 inches/yr |
| AQI Median | 151.0 |
| Rating | Unhealthy |
| Good Days % | 19.9% |
| Elevation | 79 ft (24 m) |
| Coordinates | 41.7136°N, 129.6844°W |
| Timezone | Asia/Pyongyang |
| Month | Avg Temperature | Precipitation | Summary |
|---|---|---|---|
| January | 21°F (-6°C) | 0.4 in | Coldest, Driest |
| February | 25°F (-4°C) | 0.5 in | |
| March | 34°F (1°C) | 0.7 in | |
| April | 45°F (7°C) | 1.3 in | |
| May | 53°F (12°C) | 2.4 in | |
| June | 60°F (16°C) | 3.7 in | |
| July | 68°F (20°C) | 4.5 in | |
| August | 71°F (22°C) | 6.2 in | Warmest, Wettest |
| September | 63°F (17°C) | 3.9 in | |
| October | 51°F (11°C) | 1.7 in | |
| November | 37°F (3°C) | 1.1 in | |
| December | 26°F (-3°C) | 0.7 in |
Ranam has a seasonal temperature swing of 50°F — from 21°F in January to 71°F in August. Total annual precipitation is 27.0 inches, with August being the wettest month (6.2") and January the driest (0.4").
| Bachelor's Degree+ | 6.0% |
| 82% below US avg | |
| High School+ | 100.0% |
Ranam has a population of 34,055 residents and is located in North Korea.. The median age of residents is 35.9 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 50.5% female and 49.5% male.
Ranam is more affordable than the national average, with a cost of living index of 25 — below the baseline of 100.
Ranam has a four-season climate with an average annual temperature of 46°F (8°C). Winter temperatures average 21°F in January, while summers reach an average of 68°F in July. The area receives 287 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 27.1 inches, with 2.2 inches of snow. Air quality is rated Unhealthy with a median Air Quality Index (AQI) of 151.
Ranam has a healthy job market with an unemployment rate of 3.6%, near the national average of 3.6%.
6.0% of adults in Ranam hold a bachelor's degree or higher, below the national average of 33.7%. 100.0% have completed high school.
The obesity rate in Ranam is 10.8% (below the national rate of 32.1%). 13.3% of adults are smokers. 9.1% of residents report depression.