Bachelor's+
21.4%
36% lower than US avg
Obesity Rate
36.0%
12% higher than US avg
Unemployment
2.7%
26% lower than US avg
Poverty Rate
2.3%
81% lower than US avg
People
Population1,646
Median Age29.3 yrs
DensityN/A
Male / Female48% / 52%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$13,861
Unemployment2.7%
Poverty2.3%
Health
Obesity36.0%
UninsuredN/A
Smoking14.7%
Depression2.6%
Climate
Avg Temp79°F (26°C)
AQI24 (Good)
Rain41.4 in/yr
Sunny Days314/yr
Elevation85 ft (26 m)
Education
C+
Bachelor's+21.4%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband81.2%
| Population | 1,646 |
| Elevation | 85 ft (26 m) |
| Coordinates | 18.5178°, -95.4489° |
| Timezone | America/Mexico_City |
| Country | 🇲🇽 Mexico |
| State / Province | Veracruz |
| Average Temperature | 79°F (26°C) |
| January Average | 73°F (23°C) |
| July Average | 81°F (27°C) |
| Annual Precipitation | 41.4 inches (1,051 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 29.3 years |
Is San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) a Good Place to Live?
Based on current data, San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) receives an overall livability score of 2.7 out of 5.0, earning a grade of C+. Key strengths include low unemployment, abundant sunshine, a low poverty rate. San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) has some notable strengths but also faces challenges that prospective residents should consider.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 2.7%. Only 2.3% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
21.4% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) has a warm climate with an average annual temperature of 79°F. Winters average 73°F in January while summers reach 81°F in July. With 314 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 41.4 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) has a population of 1,646. The median age is 29.3 years, 25% younger than the national median of 38.9.
Population
29.3yrs
Median Age
25% below US avg
Race & Ethnicity
San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) vs U.S. Average
Social Characteristics
San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) vs U.S. Average
The median household income in San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) is N/A. The unemployment rate is 2.7% (below the 3.6% US average). 2.3% of residents live below the poverty line.
Income: San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 2.7% |
| 26% below US avg |
| Poverty Rate | 2.3% |
| 81% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 54.20 (100=avg) |
In San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela), 36.0% of adults are obese (above the 32.1% national rate). 14.7% are current smokers. 2.6% report depression. 83.2% are physically inactive.
Health Metrics: San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 36.0% |
| 12% above US avg |
| Diabetes | 11.2% |
| High Blood Pressure | 32.1% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 14.7% |
| 5% above US avg |
| Binge Drinking | 6.0% |
| Physical Inactivity | 83.2% |
| Depression | 2.6% |
Healthcare Access
Food & Exercise
San Juan de los Reyes (Luis Valenzuela) has an average annual temperature of 79°F (26°C). Winters average 73°F in January while summers reach 81°F in July. Annual precipitation is 41.4 inches. The area enjoys 314 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 24.
Temperature
73°F Jan (23°C)
81°F Jul (27°C)
| Annual Average | 78.9°F |
| 46% above US avg |
| January Average | 73°F (23°C) |
| July Average | 81°F (27°C) |
| Sunny Days | 314 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 41.4 inches |
| 9% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 24.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.1% |
Geography
| Elevation | 85 ft (26 m) |
| Coordinates | 18.5178°N, 95.4489°W |
| Timezone | America/Mexico_City |