Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population274
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp44°F (7°C)
AQI23 (Good)
Rain40.8 in/yr
Sunny Days262/yr
Elevation2,119 ft (646 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 274 |
| Elevation | 2,119 ft (646 m) |
| Coordinates | 47.4707°, 15.1632° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Styria |
| Average Temperature | 44°F (7°C) |
| January Average | 27°F (-3°C) |
| July Average | 61°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 40.8 inches (1,036 mm) |
| Annual Snowfall | 8.7 inches (22 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Sankt Katharein an der Laming a Good Place to Live?
Based on current data, Sankt Katharein an der Laming receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sankt Katharein an der Laming offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sankt Katharein an der Laming has a cool climate with an average annual temperature of 44°F. Winters average 27°F in January while summers reach 61°F in July. With 262 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 40.8 inches, including 8.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Sankt Katharein an der Laming has a population of 274. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Sankt Katharein an der Laming vs U.S. Average
Social Characteristics
Sankt Katharein an der Laming vs U.S. Average
The median household income in Sankt Katharein an der Laming is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sankt Katharein an der Laming vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Sankt Katharein an der Laming, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Sankt Katharein an der Laming vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sankt Katharein an der Laming has a cool climate with an average annual temperature of 44°F (7°C). Winters average 27°F in January while summers reach 61°F in July. The area gets 262 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 40.8 inches. The area receives 8.7 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 2,119 feet.
Temperature
27°F Jan (-3°C)
61°F Jul (16°C)
| Annual Average | 43.9°F |
| 19% below US avg |
| January Average | 27°F (-3°C) |
| July Average | 61°F (16°C) |
| Sunny Days | 262 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 40.8 inches |
| 7% above US avg |
| Snowfall | 8.7 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 2,119 ft (646 m) |
| Coordinates | 47.4707°N, 15.1632°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
27°F (-3°C) |
1.9 in |
Coldest, Driest |
| February |
29°F (-1°C) |
1.9 in |
|
| March |
36°F (2°C) |
2.8 in |
|
| April |
42°F (6°C) |
2.8 in |
|
| May |
52°F (11°C) |
3.9 in |
|
| June |
58°F (14°C) |
5.1 in |
|
| July |
61°F (16°C) |
5.8 in |
Warmest, Wettest |
| August |
60°F (16°C) |
5.0 in |
|
| September |
54°F (12°C) |
3.9 in |
|
| October |
45°F (7°C) |
2.9 in |
|
| November |
35°F (2°C) |
2.6 in |
|
| December |
29°F (-2°C) |
2.4 in |
|
Sankt Katharein an der Laming has a seasonal temperature swing of 34°F — from 27°F in January to 61°F in July. Total annual precipitation is 40.8 inches, with July being the wettest month (5.8") and January the driest (1.9").
Frequently Asked Questions About Sankt Katharein an der Laming
What is the population of Sankt Katharein an der Laming?
Sankt Katharein an der Laming has a population of 274 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Sankt Katharein an der Laming expensive to live in?
Sankt Katharein an der Laming is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Sankt Katharein an der Laming?
Sankt Katharein an der Laming has a cool climate with an average annual temperature of 44°F (7°C). Winter temperatures average 27°F in January, while summers reach an average of 61°F in July. The area receives 262 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 40.8 inches, with 8.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Sankt Katharein an der Laming?
The unemployment rate in Sankt Katharein an der Laming is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Sankt Katharein an der Laming?
35.0% of adults in Sankt Katharein an der Laming hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sankt Katharein an der Laming?
The obesity rate in Sankt Katharein an der Laming is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.