Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population510
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp43°F (6°C)
AQI23 (Good)
Rain41.0 in/yr
Sunny Days262/yr
Elevation1,978 ft (603 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 510 |
| Elevation | 1,978 ft (603 m) |
| Coordinates | 47.2508°, 14.8955° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Styria |
| Average Temperature | 43°F (6°C) |
| January Average | 26°F (-3°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Annual Precipitation | 41.0 inches (1,042 mm) |
| Annual Snowfall | 11.5 inches (29 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Sankt Lorenzen bei Knittelfeld a Good Place to Live?
Based on current data, Sankt Lorenzen bei Knittelfeld receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sankt Lorenzen bei Knittelfeld offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld has a cool climate with an average annual temperature of 43°F. Winters average 26°F in January while summers reach 60°F in July. With 262 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 41.0 inches, including 11.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld has a population of 510. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld vs U.S. Average
Social Characteristics
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld vs U.S. Average
The median household income in Sankt Lorenzen bei Knittelfeld is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sankt Lorenzen bei Knittelfeld vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Sankt Lorenzen bei Knittelfeld, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Sankt Lorenzen bei Knittelfeld vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld has a cool climate with an average annual temperature of 43°F (6°C). Winters average 26°F in January while summers reach 60°F in July. The area gets 262 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 41.0 inches. The area receives 11.5 inches of snow annually. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,978 feet.
Temperature
26°F Jan (-3°C)
60°F Jul (16°C)
| Annual Average | 43.3°F |
| 20% below US avg |
| January Average | 26°F (-3°C) |
| July Average | 60°F (16°C) |
| Sunny Days | 262 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 41.0 inches |
| 8% above US avg |
| Snowfall | 11.5 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 1,978 ft (603 m) |
| Coordinates | 47.2508°N, 14.8955°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
26°F (-3°C) |
1.7 in |
Coldest, Driest |
| February |
29°F (-2°C) |
1.9 in |
|
| March |
35°F (2°C) |
2.7 in |
|
| April |
42°F (6°C) |
2.9 in |
|
| May |
51°F (11°C) |
3.7 in |
|
| June |
57°F (14°C) |
5.2 in |
|
| July |
60°F (16°C) |
5.7 in |
Warmest, Wettest |
| August |
60°F (15°C) |
5.0 in |
|
| September |
53°F (12°C) |
4.0 in |
|
| October |
44°F (7°C) |
3.1 in |
|
| November |
34°F (1°C) |
2.8 in |
|
| December |
28°F (-2°C) |
2.4 in |
|
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld has a seasonal temperature swing of 34°F — from 26°F in January to 60°F in July. Total annual precipitation is 41.0 inches, with July being the wettest month (5.7") and January the driest (1.7").
Frequently Asked Questions About Sankt Lorenzen bei Knittelfeld
What is the population of Sankt Lorenzen bei Knittelfeld?
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld has a population of 510 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Sankt Lorenzen bei Knittelfeld expensive to live in?
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Sankt Lorenzen bei Knittelfeld?
Sankt Lorenzen bei Knittelfeld has a cool climate with an average annual temperature of 43°F (6°C). Winter temperatures average 26°F in January, while summers reach an average of 60°F in July. The area receives 262 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 41.0 inches, with 11.5 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Sankt Lorenzen bei Knittelfeld?
The unemployment rate in Sankt Lorenzen bei Knittelfeld is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Sankt Lorenzen bei Knittelfeld?
35.0% of adults in Sankt Lorenzen bei Knittelfeld hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sankt Lorenzen bei Knittelfeld?
The obesity rate in Sankt Lorenzen bei Knittelfeld is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.