Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
15.4%
52% lower than US avg
Unemployment
5.6%
55% higher than US avg
Poverty Rate
0.5%
96% lower than US avg
People
Population412
Median Age43.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$56,580
Unemployment5.6%
Poverty0.5%
Health
Obesity15.4%
UninsuredN/A
Smoking19.8%
Depression10.2%
Climate
Avg Temp52°F (11°C)
AQI23 (Good)
Rain42.3 in/yr
Sunny Days233/yr
Elevation1,217 ft (371 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband95.3%
| Population | 412 |
| Elevation | 1,217 ft (371 m) |
| Coordinates | 48.2527°, 13.0961° |
| Timezone | Europe/Vienna |
| Country | 🇦🇹 Austria |
| State / Province | Upper Austria |
| Average Temperature | 52°F (11°C) |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Annual Precipitation | 42.3 inches (1,073 mm) |
| Annual Snowfall | 33.7 inches (86 cm) |
| Median Age | 43.5 years |
Is Sankt Peter am Hart a Good Place to Live?
Based on current data, Sankt Peter am Hart receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, a low poverty rate, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Sankt Peter am Hart offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.6% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%. Only 0.5% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Sankt Peter am Hart experiences four distinct seasons with an average temperature of 52°F. Winters average 37°F in January while summers reach 70°F in July. The area gets 233 sunny days per year. Annual precipitation totals 42.3 inches, including 33.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median AQI of 23.
Sankt Peter am Hart has a population of 412. The median age is 43.5 years, 12% older than the national median of 38.9. The gender split is 50.8% female and 49.2% male. 20.6% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 84.0% have health insurance coverage.
Population
43.5yrs
Median Age
12% above US avg
Race & Ethnicity
Sankt Peter am Hart vs U.S. Average
Social Characteristics
Sankt Peter am Hart vs U.S. Average
The median household income in Sankt Peter am Hart is N/A. Per capita income is $56,580 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.6% (above the 3.6% US average). 0.5% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 78.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Sankt Peter am Hart vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.6% |
| 55% above US avg |
| Poverty Rate | 0.5% |
| 96% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 78.80 (100=avg) |
In Sankt Peter am Hart, 15.4% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 4.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 33.8% have high blood pressure. 19.8% are current smokers (above the 14.0% national rate). 11.9% report binge drinking. 77.8% are physically inactive, above the national average. 10.2% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Sankt Peter am Hart vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 15.4% |
| 52% below US avg |
| Diabetes | 4.3% |
| High Blood Pressure | 33.8% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.8% |
| 41% above US avg |
| Binge Drinking | 11.9% |
| Physical Inactivity | 77.8% |
| Depression | 10.2% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Sankt Peter am Hart experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winters average 37°F in January while summers reach 70°F in July. The area gets 233 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 42.3 inches. The area receives 33.7 inches of snow annually, a moderate snowfall amount. Air quality is rated Good with a median AQI of 23 — among the cleanest air in the country. 90% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 1,217 feet.
Temperature
37°F Jan (3°C)
70°F Jul (21°C)
| Annual Average | 51.7°F |
| 4% below US avg |
| January Average | 37°F (3°C) |
| July Average | 70°F (21°C) |
| Sunny Days | 233 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 42.3 inches |
| 11% above US avg |
| Snowfall | 33.7 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 23.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 90.4% |
Geography
| Elevation | 1,217 ft (371 m) |
| Coordinates | 48.2527°N, 13.0961°W |
| Timezone | Europe/Vienna |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
37°F (3°C) |
2.3 in |
|
| February |
32°F (0°C) |
2.2 in |
Driest |
| March |
40°F (4°C) |
2.6 in |
|
| April |
46°F (8°C) |
2.5 in |
|
| May |
56°F (13°C) |
3.7 in |
|
| June |
61°F (16°C) |
4.6 in |
|
| July |
70°F (21°C) |
4.8 in |
Warmest, Wettest |
| August |
64°F (18°C) |
4.4 in |
|
| September |
57°F (14°C) |
2.9 in |
|
| October |
47°F (9°C) |
2.4 in |
|
| November |
38°F (3°C) |
2.9 in |
|
| December |
32°F (0°C) |
2.7 in |
Coldest |
Sankt Peter am Hart has a seasonal temperature swing of 37°F — from 32°F in December to 70°F in July. Total annual precipitation is 38.2 inches, with July being the wettest month (4.8") and February the driest (2.2").
Frequently Asked Questions About Sankt Peter am Hart
What is the population of Sankt Peter am Hart?
Sankt Peter am Hart has a population of 412 residents and is located in Austria.. The median age of residents is 43.5 years, which is older than the national median of 38.9 years. The population is 50.8% female and 49.2% male.
Is Sankt Peter am Hart expensive to live in?
Sankt Peter am Hart is more affordable than the national average, with a cost of living index of 78.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Sankt Peter am Hart?
Sankt Peter am Hart has a four-season climate with an average annual temperature of 52°F (11°C). Winter temperatures average 37°F in January, while summers reach an average of 70°F in July. The area receives 233 sunny days per year. Annual rainfall totals 42.3 inches, with 33.7 inches of snow. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 23.
How is the job market in Sankt Peter am Hart?
The unemployment rate in Sankt Peter am Hart is 5.6%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Sankt Peter am Hart?
35.0% of adults in Sankt Peter am Hart hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Sankt Peter am Hart?
The obesity rate in Sankt Peter am Hart is 15.4% (below the national rate of 32.1%). 19.8% of adults are smokers. 77.8% are physically inactive. 10.2% of residents report depression.