Arequipa · 🇵🇪 Peru
Santa Isabel de Sihuas is a small town in Arequipa, Peru with a population of 0. Elevation: 4,478 ft (1,365 m). Average temperature: 68°F (20°C).
| Elevation | 4,478 ft (1,365 m) |
| Coordinates | -16.3209°, -72.1012° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Arequipa |
| Average Temperature | 68°F (20°C) |
| January Average | 69°F (21°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Annual Precipitation | 2.7 inches (69 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Santa Isabel de Sihuas is a small town in Peru (Arequipa) with a population of 0. The city sits at an elevation of 4,478 feet (1,365 meters) above sea level. The average annual temperature is 68°F (20°C). Temperatures range from 69°F in January to 64°F in July. Annual precipitation averages 2.7 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 67.5°F |
| 25% above US avg | |
| January Average | 69°F (21°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Sunny Days | 364 days/yr |
| Annual Rainfall | 2.7 inches |
| 93% below US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 4,478 ft (1,365 m) |
| Coordinates | -16.3209°N, 72.1012°W |
| Timezone | America/Lima |