El Oro · 🇪🇨 Ecuador
Tendales is a small town in El Oro, Ecuador with a population of 0. Elevation: 174 ft (53 m). Average temperature: 64°F (18°C).
| Elevation | 174 ft (53 m) |
| Coordinates | -3.1220°, -79.8460° |
| Timezone | America/Guayaquil |
| Country | 🇪🇨 Ecuador |
| State / Province | El Oro |
| Average Temperature | 64°F (18°C) |
| January Average | 62°F (17°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Annual Precipitation | 72.5 inches (1,842 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
Tendales is a small town in Ecuador (El Oro) with a population of 0. The city sits at an elevation of 174 feet (53 meters) above sea level. The average annual temperature is 64°F (18°C). Temperatures range from 62°F in January to 64°F in July. Annual precipitation averages 72.5 inches. The timezone is America/Guayaquil.
| Annual Average | 63.5°F |
| 18% above US avg | |
| January Average | 62°F (17°C) |
| July Average | 64°F (18°C) |
| Sunny Days | 348 days/yr |
| Annual Rainfall | 72.5 inches |
| 91% above US avg | |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
| Elevation | 174 ft (53 m) |
| Coordinates | -3.1220°N, 79.8460°W |
| Timezone | America/Guayaquil |