Cuzco Department · 🇵🇪 Peru
Velille is a small town in Cuzco Department, Peru with a population of 0. Elevation: 12,280 ft (3,743 m). Average temperature: 41°F (5°C).
| Elevation | 12,280 ft (3,743 m) |
| Coordinates | -14.5089°, -71.8853° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Cuzco Department |
| Average Temperature | 41°F (5°C) |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 40°F (5°C) |
| Annual Precipitation | 65.1 inches (1,653 mm) |
| Annual Snowfall | 56.4 inches (143 cm) |
Velille is a small town in Peru (Cuzco Department) with a population of 0. The city sits at an elevation of 12,280 feet (3,743 meters) above sea level. The average annual temperature is 41°F (5°C). Temperatures range from 41°F in January to 40°F in July. Annual precipitation averages 65.1 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 41.4°F |
| 23% below US avg | |
| January Average | 41°F (5°C) |
| July Average | 40°F (5°C) |
| Sunny Days | 356 days/yr |
| Annual Rainfall | 65.1 inches |
| 71% above US avg | |
| Snowfall | 56.4 inches/yr |
| Elevation | 12,280 ft (3,743 m) |
| Coordinates | -14.5089°N, 71.8853°W |
| Timezone | America/Lima |