Bachelor's+
35.0%
4% higher than US avg
Obesity Rate
33.6%
5% higher than US avg
Unemployment
5.1%
41% higher than US avg
People
Population2,230
Median Age37.2 yrs
DensityN/A
Male / Female50% / 50%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$49,076
Unemployment5.1%
PovertyN/A
Health
Obesity33.6%
UninsuredN/A
Smoking7.0%
Depression5.8%
Climate
Avg Temp51°F (11°C)
AQI79 (Moderate)
Rain50.8 in/yr
Sunny Days276/yr
Elevation541 ft (165 m)
Education
B+
Bachelor's+35.0%
High School+99.0%
Community
CommuteN/A
Broadband96.2%
| Population | 2,230 |
| Elevation | 541 ft (165 m) |
| Coordinates | -41.5667°, 173.5333° |
| Timezone | Pacific/Auckland |
| Country | 🇳🇿 New Zealand |
| State / Province | Marlborough |
| Average Temperature | 51°F (11°C) |
| January Average | 59°F (15°C) |
| July Average | 43°F (6°C) |
| Annual Precipitation | 50.8 inches (1,291 mm) |
| Annual Snowfall | 3.1 inches (8 cm) |
| Median Age | 37.2 years |
Is Wairau Valley a Good Place to Live?
Based on current data, Wairau Valley receives an overall livability score of 3.8 out of 5.0, earning a grade of B+. Key strengths include abundant sunshine, strong internet connectivity. Areas to be aware of include above-average unemployment. Wairau Valley offers a solid quality of life with a good balance of affordability, safety, and opportunity.
Economy & Jobs
The unemployment rate of 5.1% is somewhat elevated compared to the national rate of 3.6%.
Education
Educational attainment is solid, with 35.0% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 99.0% have completed high school.
Climate & Weather
Wairau Valley experiences four distinct seasons with an average temperature of 51°F. Winters average 59°F in January while summers reach 43°F in July. With 276 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 50.8 inches. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 79.
Wairau Valley has a population of 2,230. The median age is 37.2 years, 4% younger than the national median of 38.9. The gender split is 50.3% female and 49.7% male. 19.0% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 89.0% have health insurance coverage.
Population
37.2yrs
Median Age
4% below US avg
Race & Ethnicity
Wairau Valley vs U.S. Average
Social Characteristics
Wairau Valley vs U.S. Average
The median household income in Wairau Valley is N/A. Per capita income is $49,076 (above the $39,052 national figure). The unemployment rate is 5.1% (above the 3.6% US average). The cost of living index is 88.6, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Income: Wairau Valley vs U.S.
Employment & Poverty
| Unemployment | 5.1% |
| 41% above US avg |
| |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 88.60 (100=avg) |
In Wairau Valley, 33.6% of adults are obese, above the national rate of 32.1%. 6.9% have diabetes (below the 10.5% national rate). 30.9% have high blood pressure. 7.0% are current smokers (below the 14.0% national rate). 9.2% report binge drinking. 88.7% are physically inactive, above the national average. 5.8% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Wairau Valley vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 33.6% |
| 5% above US avg |
| Diabetes | 6.9% |
| High Blood Pressure | 30.9% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 7.0% |
| 50% below US avg |
| Binge Drinking | 9.2% |
| Physical Inactivity | 88.7% |
| Depression | 5.8% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Wairau Valley experiences four distinct seasons with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winters average 59°F in January while summers reach 43°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 276 sunny days per year, well above the U.S. average of 205 — making it one of the sunnier locations in the country. Annual precipitation totals 50.8 inches (wetter than the 38-inch national average). The area receives 3.1 inches of snow annually. Air quality is rated Moderate with a median AQI of 79 — residents may notice occasional air quality concerns. 65% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 541 feet.
Temperature
59°F Jan (15°C)
43°F Jul (6°C)
| Annual Average | 50.9°F |
| 6% below US avg |
| January Average | 59°F (15°C) |
| July Average | 43°F (6°C) |
| Sunny Days | 276 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 50.8 inches |
| 34% above US avg |
| Snowfall | 3.1 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 79.0 |
| Rating | Moderate |
| Good Days % | 65.3% |
Geography
| Elevation | 541 ft (165 m) |
| Coordinates | -41.5667°N, 173.5333°W |
| Timezone | Pacific/Auckland |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
59°F (15°C) |
3.4 in |
|
| February |
62°F (17°C) |
2.4 in |
Warmest, Driest |
| March |
59°F (15°C) |
3.2 in |
|
| April |
54°F (12°C) |
3.5 in |
|
| May |
48°F (9°C) |
3.6 in |
|
| June |
44°F (6°C) |
3.4 in |
|
| July |
43°F (6°C) |
4.1 in |
Coldest |
| August |
45°F (7°C) |
4.8 in |
Wettest |
| September |
48°F (9°C) |
4.0 in |
|
| October |
52°F (11°C) |
4.0 in |
|
| November |
56°F (13°C) |
3.2 in |
|
| December |
59°F (15°C) |
3.1 in |
|
Wairau Valley has a seasonal temperature swing of 19°F — from 43°F in July to 62°F in February. Total annual precipitation is 42.8 inches, with August being the wettest month (4.8") and February the driest (2.4").
Frequently Asked Questions About Wairau Valley
What is the population of Wairau Valley?
Wairau Valley has a population of 2,230 residents and is located in New Zealand.. The median age of residents is 37.2 years. The population is 50.3% female and 49.7% male.
Is Wairau Valley expensive to live in?
Wairau Valley is more affordable than the national average, with a cost of living index of 88.6 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Wairau Valley?
Wairau Valley has a four-season climate with an average annual temperature of 51°F (11°C). Winter temperatures average 59°F in January, while summers reach an average of 43°F in July. The area receives 276 sunny days per year, well above the national average of 205. Annual rainfall totals 50.8 inches, with 3.1 inches of snow. Air quality is rated Moderate with a median Air Quality Index (AQI) of 79.
How is the job market in Wairau Valley?
The unemployment rate in Wairau Valley is 5.1%, somewhat above the national average of 3.6%. Job seekers may face moderate competition.
How are the schools in Wairau Valley?
35.0% of adults in Wairau Valley hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 99.0% have completed high school.
How healthy is Wairau Valley?
The obesity rate in Wairau Valley is 33.6% (above the national rate of 32.1%). 7.0% of adults are smokers. 88.7% are physically inactive. 5.8% of residents report depression.