Puno · 🇵🇪 Peru
San Miguel is a small town in Puno, Peru with a population of 0. Elevation: 12,569 ft (3,831 m). Average temperature: 48°F (9°C).
| Elevation | 12,569 ft (3,831 m) |
| Coordinates | -15.4780°, -70.1250° |
| Timezone | America/Lima |
| Country | 🇵🇪 Peru |
| State / Province | Puno |
| Average Temperature | 48°F (9°C) |
| January Average | 49°F (9°C) |
| July Average | 45°F (7°C) |
| Annual Precipitation | 34.7 inches (881 mm) |
| Annual Snowfall | 9.7 inches (25 cm) |
San Miguel is a small town in Peru (Puno) with a population of 0. The city sits at an elevation of 12,569 feet (3,831 meters) above sea level. The average annual temperature is 48°F (9°C). Temperatures range from 49°F in January to 45°F in July. Annual precipitation averages 34.7 inches. The timezone is America/Lima.
| Annual Average | 47.8°F |
| 11% below US avg | |
| January Average | 49°F (9°C) |
| July Average | 45°F (7°C) |
| Sunny Days | 364 days/yr |
| Annual Rainfall | 34.7 inches |
| 9% below US avg | |
| Snowfall | 9.7 inches/yr |
| Elevation | 12,569 ft (3,831 m) |
| Coordinates | -15.4780°N, 70.1250°W |
| Timezone | America/Lima |