Bachelor's+
37.6%
12% higher than US avg
Obesity Rate
2.0%
94% lower than US avg
Unemployment
1.5%
58% lower than US avg
Poverty Rate
1.6%
87% lower than US avg
People
Population50,473
Median Age32.5 yrs
DensityN/A
Male / Female49% / 51%
Economy
Median IncomeN/A
Per Capita$4,323
Unemployment1.5%
Poverty1.6%
Health
Obesity2.0%
UninsuredN/A
Smoking19.2%
Depression3.9%
Climate
Avg Temp81°F (27°C)
AQI49 (Good)
Rain61.3 in/yr
Sunny Days225/yr
Elevation7 ft (2 m)
Education
A
Bachelor's+37.6%
High School+90.0%
Community
CommuteN/A
Broadband78.1%
| Population | 50,473 |
| Elevation | 7 ft (2 m) |
| Coordinates | 10.5097°, 106.6031° |
| Timezone | Asia/Ho_Chi_Minh |
| Country | 🇻🇳 Vietnam |
| State / Province | Tay Ninh |
| Average Temperature | 81°F (27°C) |
| January Average | 79°F (26°C) |
| July Average | 82°F (28°C) |
| Annual Precipitation | 61.3 inches (1,557 mm) |
| Annual Snowfall | 0.0 inches (0 cm) |
| Median Age | 32.5 years |
Is Cần Đước a Good Place to Live?
Based on current data, Cần Đước receives an overall livability score of 4.0 out of 5.0, earning a grade of A. Key strengths include low unemployment, a highly educated population, a low poverty rate. Cần Đước stands out as an excellent place to live, with strong marks across most quality-of-life indicators.
Economy & Jobs
The job market is very strong with unemployment at just 1.5%. Only 1.6% of residents live below the poverty line, well below the national rate of 12.4%.
Education
Educational attainment is solid, with 37.6% holding a bachelor's degree or higher, near the national average. 90.0% have completed high school.
Climate & Weather
Cần Đước has a warm climate with an average annual temperature of 81°F. Winters average 79°F in January while summers reach 82°F in July. The area gets 225 sunny days per year. Annual precipitation totals 61.3 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 49.
Cần Đước has a population of 50,473. The median age is 32.5 years, 16% younger than the national median of 38.9. The gender split is 51% female and 49% male. 15.8% of residents have a disability (above the 13.0% national average). 71.0% have health insurance coverage.
Population
32.5yrs
Median Age
16% below US avg
The median household income in Cần Đước is N/A. Per capita income is $4,323 (below the $39,052 national figure). The unemployment rate is 1.5% (below the 3.6% US average). 1.6% of residents live below the poverty line, lower than the national rate of 12.4%. The cost of living index is 28.8, below the national baseline of 100 — offering relatively affordable living.
Employment & Poverty
| Unemployment | 1.5% |
| 58% below US avg |
| Poverty Rate | 1.6% |
| 87% below US avg |
Tax & Cost of Living
| |
| Cost of Living | 28.80 (100=avg) |
In Cần Đước, 2.0% of adults are obese, below the national rate of 32.1%. 5.3% have diabetes (below the 10.5% national rate). 29.7% have high blood pressure. 19.2% are current smokers (above the 14.0% national rate). 10.7% report binge drinking. 86.3% are physically inactive, above the national average. 3.9% report depression (below the 20.0% national average).
Health Metrics: Cần Đước vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 2.0% |
| 94% below US avg |
| Diabetes | 5.3% |
| High Blood Pressure | 29.7% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 19.2% |
| 37% above US avg |
| Binge Drinking | 10.7% |
| Physical Inactivity | 86.3% |
| Depression | 3.9% |
Healthcare Access
Food & Exercise
Cần Đước has a warm climate with an average annual temperature of 81°F (27°C). Winters average 79°F in January while summers reach 82°F in July — relatively mild seasonal variation. The area gets 225 sunny days per year, above the national average. Annual precipitation totals 61.3 inches (wetter than the 38-inch national average). Air quality is rated Good with a median AQI of 49. 85% of days have good air quality. The city sits at an elevation of 7 feet, near sea level.
Temperature
79°F Jan (26°C)
82°F Jul (28°C)
| Annual Average | 81.4°F |
| 51% above US avg |
| January Average | 79°F (26°C) |
| July Average | 82°F (28°C) |
| Sunny Days | 225 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 61.3 inches |
| 61% above US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 49.0 |
| Rating | Good |
| Good Days % | 85.2% |
Geography
| Elevation | 7 ft (2 m) |
| Coordinates | 10.5097°N, 106.6031°W |
| Timezone | Asia/Ho_Chi_Minh |
Monthly Weather
| Month |
Avg Temperature |
Precipitation |
Summary |
| January |
79°F (26°C) |
0.3 in |
|
| February |
80°F (27°C) |
0.1 in |
Driest |
| March |
83°F (28°C) |
0.3 in |
|
| April |
85°F (29°C) |
1.6 in |
Warmest |
| May |
84°F (29°C) |
7.6 in |
|
| June |
83°F (28°C) |
9.4 in |
|
| July |
82°F (28°C) |
9.2 in |
|
| August |
82°F (28°C) |
7.6 in |
|
| September |
82°F (28°C) |
9.9 in |
|
| October |
81°F (27°C) |
10.1 in |
Wettest |
| November |
80°F (27°C) |
4.0 in |
|
| December |
78°F (26°C) |
1.3 in |
Coldest |
Cần Đước has a seasonal temperature swing of 7°F — from 78°F in December to 85°F in April. Total annual precipitation is 61.3 inches, with October being the wettest month (10.1") and February the driest (0.1").
Frequently Asked Questions About Cần Đước
What is the population of Cần Đước?
Cần Đước has a population of 50,473 residents and is located in Vietnam.. The median age of residents is 32.5 years, which is younger than the national median of 38.9 years. The population is 51% female and 49% male.
Is Cần Đước expensive to live in?
Cần Đước is more affordable than the national average, with a cost of living index of 28.8 — below the baseline of 100.
What is the weather like in Cần Đước?
Cần Đước has a warm climate with an average annual temperature of 81°F (27°C). Winter temperatures average 79°F in January, while summers reach an average of 82°F in July. The area receives 225 sunny days per year. Annual rainfall totals 61.3 inches. Air quality is rated Good with a median Air Quality Index (AQI) of 49.
How is the job market in Cần Đước?
The job market in Cần Đước is very strong, with unemployment at just 1.5% — well below the national rate of 3.6%.
How are the schools in Cần Đước?
37.6% of adults in Cần Đước hold a bachelor's degree or higher, above the national average of 33.7%. 90.0% have completed high school.
How healthy is Cần Đước?
The obesity rate in Cần Đước is 2.0% (below the national rate of 32.1%). 19.2% of adults are smokers. 86.3% are physically inactive. 3.9% of residents report depression.