Median Income
$90,139
20% higher than US avg
Home Value
$316,300
12% higher than US avg
Bachelor's+
26.5%
21% lower than US avg
Median Rent
$908
22% lower than US avg
Obesity Rate
32.5%
1% higher than US avg
Unemployment
1.6%
56% lower than US avg
Poverty Rate
12.1%
2% lower than US avg
How Santa Clara Compares to the U.S. Average (100% = U.S. avg)
People
Population677
Median Age48.3 yrs
Density297/mi²
Male / Female52% / 48%
Largest GroupWhite 76%
Veterans16.9%
Economy
A+
Median Income$90,139
Per Capita$42,194
Unemployment1.6%
Poverty12.1%
County GDP$12,084M
Commute32 min
Housing
A+
Home Value$316,300
Rent$908
OwnershipN/A
Zillow$487,954
Housing Units271
Rent Burden21.1%
Health
Obesity32.5%
Uninsured14.7%
Smoking12.9%
Depression24.6%
Heart Disease5.0%
Climate
Avg Temp67°F (20°C)
AQI42 (Good)
Rain33.6 in/yr
Sunny Days300/yr
Elevation702 ft (214 m)
Education
B
Bachelor's+26.5%
High School+90.3%
Graduate+4.2%
School Score5.10
Community
2024 VoteR 72% / D 27%
Commute32 min
Broadband92.9%
Libraries6
Is Santa Clara a Good Place to Live?
Based on current data, Santa Clara receives an overall livability score of 4.1 out of 5.0, earning a grade of A. Key strengths include above-average household incomes, low unemployment, abundant sunshine, strong internet connectivity. Areas to be aware of include a high uninsured rate. Santa Clara stands out as an excellent place to live, with strong marks across most quality-of-life indicators.
Economy & Jobs
The median household income in Santa Clara is $90,139, 20% above the national average of $75,149. Residents generally enjoy above-average earning potential. The job market is very strong with unemployment at just 1.6%. 12.1% of residents live in poverty, near the national average of 12.4%. Workers commute an average of 32 minutes.
Cost of Living & Housing
The median home value in Santa Clara is $316,300, 12% above the national median. Renters pay a median of $908 per month, below the national average — a plus for affordability. A price-to-income ratio of 3.5x indicates a reasonably affordable housing market.
Education
26.5% of residents hold a bachelor's degree, below the national average of 33.7%. 90.3% have completed high school. Area schools have an average test score of 5.1/10.
Climate & Weather
Santa Clara enjoys a moderate climate with an average annual temperature of 67°F. Winters average 49°F in January while summers reach 83°F in July. With 300 sunny days per year, residents enjoy well above the national average of sunshine. Annual precipitation totals 33.6 inches. Air quality is rated Good with a median AQI of 42.
Santa Clara has a population of 677 with a density of 297 people per square mile. The median age is 48.3 years, 24% older than the national median of 38.9. The city is predominantly White (76.4%), with 2.2% Black.
Population
48.3yrs
Median Age
24% above US avg
Race & Ethnicity
Santa Clara vs U.S. Average
Language Spoken at Home
| English Only | 85.9% |
| 9% above US avg |
| Spanish | 14.1% |
| 5% above US avg |
Social Characteristics
Santa Clara vs U.S. Average
The median household income in Santa Clara is $90,139, which is 20% above the national average of $75,149. The unemployment rate is 1.6% (below the 3.6% US average). 12.1% of residents live below the poverty line. Workers commute an average of 32 minutes.
Income: Santa Clara vs U.S.
Income
| Median HH Income | $90,139 |
| 20% above US avg |
| Per Capita Income | $42,194 |
| Avg Weekly Wage | $1,116 |
| IRS Avg AGI | $111,112 |
Employment & Poverty
| Unemployment | 1.6% |
| 56% below US avg |
| Poverty Rate | 12.1% |
| 2% below US avg |
| Establishments (County) | 5,146 |
| County GDP | $12,084M |
Business (County)
| Restaurants | 452 |
| Healthcare | 517 |
| Retail | 490 |
| Manufacturing | 152 |
Tax & Cost of Living
| Property Tax (IRS) | $8,785 |
| 151% above US avg |
| Cost of Living | 97.10 (100=avg) |
| Effective Tax Rate | 2.78% |
Commute & Transportation
| Commute Time | 31.5 min |
| Drive Alone | 72.7% |
| Public Transit | 0.0% |
| Work from Home | 21.9% |
The median home value in Santa Clara is $316,300, 12% above the national average. Monthly rent averages $908 (22% below US avg). Zillow estimates the typical home value at $487,954.
Home Values
| Census Median | $316,300 |
| 12% above US avg |
| Zillow ZHVI | $487,954 |
| Median List Price | $650,000 |
Real Estate Market (Redfin)
| Median List Price | $650,000 |
| $/Sq Ft | $251 |
| Homes Sold | 1 |
| Sale-to-List Ratio | 97.5% |
| Price Drops | 100.0% |
| Inventory | 2 |
Rental Costs
| Census Median Rent | $908 |
| 22% below US avg |
| Rent Burden | 21.1% |
HUD Fair Market Rent
| Studio | $887 |
| 1 Bedroom | $935 |
| 2 Bedrooms | $1,149 |
| 3 Bedrooms | $1,497 |
| 4 Bedrooms | $1,733 |
Ownership & Property
| Owner-Occupied | 95.5% |
| Housing Units | 271 |
| Median Year Built | 1994 |
Property Tax
| Avg Tax (IRS) | $8,785 |
| 151% above US avg |
| Effective Rate | 2.78% |
In Santa Clara, 32.5% of adults are obese (above the 32.1% national rate). 14.7% of residents lack health insurance. 12.9% are current smokers. 24.6% report depression. 22.8% are physically inactive.
Health Metrics: Santa Clara vs U.S. Average (%)
Chronic Conditions
| Obesity | 32.5% |
| 1% above US avg |
| Diabetes | 10.1% |
| Heart Disease | 5.0% |
| High Blood Pressure | 30.1% |
| Asthma | 9.9% |
| COPD | 5.4% |
| Cancer | 6.7% |
| Stroke | 2.7% |
Behaviors & Mental Health
| Smoking | 12.9% |
| 8% below US avg |
| Binge Drinking | 21.0% |
| Physical Inactivity | 22.8% |
| Depression | 24.6% |
| Mental Distress | 17.6% |
| Physical Distress | 12.3% |
| Short Sleep | 37.5% |
Healthcare Access
| Insurance Rate | 82.6% |
| Uninsured | 14.7% |
| 71% above US avg |
| Primary Care | 1:1,683 |
| Dentists | 1:1,539 |
| Mental Health | 1:536 |
| Checkup Rate | 73.2% |
| Dental Visits | 57.3% |
| Premature Death | 6,848/100K |
Food & Exercise
| Food Environment | 8.0/10 |
| Exercise Access | 72.2% |
| Healthcare Facilities | 517 |
Santa Clara has an average annual temperature of 67°F (20°C). Winters average 49°F in January while summers reach 83°F in July. Annual precipitation is 33.6 inches. The area enjoys 300 sunny days per year. Air quality is rated Good with a median AQI of 42.
Temperature
49°F Jan (10°C)
83°F Jul (28°C)
| Annual Average | 67.1°F |
| 24% above US avg |
| January Average | 49°F (10°C) |
| July Average | 83°F (28°C) |
| Sunny Days | 300 days/yr |
Precipitation & Snow
| Annual Rainfall | 33.6 inches |
| 12% below US avg |
| Snowfall | 0.0 inches/yr |
Air Quality
| AQI Median | 42.0 |
| Rating | Good |
Geography
| Elevation | 702 ft (214 m) |
| Area | 2.3 sq mi (5.9 km²) |
| Population Density | 297/sq mi |
| Coordinates | 29.5931°N, 98.1606°W |
| Timezone | America/Chicago |
| County | Comal County County |
| County FIPS | 48091 |